Metida | Iššūkis 3D intelektinei nuosavybei ir jos apsaugai
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
blank
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
blank
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Teisinės konsultacijos
Teisinės konsultacijos
E-komercija
E-komercija
Autorių teisės
Autorių teisės
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
IP scan paslauga
IP scan paslauga
ATGAL
Iššūkis 3D intelektinei nuosavybei
2020 10 23
3D spausdinimo technologija – iššūkis intelektinei nuosavybei

Iššūkis 3D intelektinei nuosavybei

 

Iššūkis 3D intelektinei nuosavybei – 3D spausdinimo technologijos, yra skirtos trimačiams apčiuopiamiems daiktams gaminti, apsauga.
3D spausdinimo technologija yra skirta trimačiams apčiuopiamiems daiktams gaminti. Naudojant kompiuterinę įrangą sukurtas dizainas siunčiamas į specialų 3D spausdintuvą, kuris gali pagaminti beveik bet ką, kas atitinka jo parametrus. Vis daugiau organizacijų siūlo savo klientams 3D spausdinimo paslaugas.

 

Demokratizuojant tikslų materialių objektų kūrimą ir kopijavimą – perleidžiant 3D spausdinimo technologijas į daugumos rankas – yra didelė tikimybė, jog tie daiktai paplis taip pat plačiai kaip ir skaitmeniniai darbai. Ši „laisvės skatinimo“ technologija kelia ir, matyt, ateityje kels grėsmę intelektinei nuosavybei, kopijuojant 3D technologijos procese naudojamus kompiuterinius failus, neteisėtai dalinantis ar net juos klastojant. 3D spausdinimo bei kopijavimo technologija tampa vis labiau prieinama. Todėl kiekvienas asmuo, turintis prieigą prie 3D spausdintuvo, gali sukurti identišką konkretaus daikto kopiją. Šiuo atveju atsiranda potencialaus intelektinės nuosavybės savininko teisių pažeidimo tikimybė.

 

Iššūkis 3D intelektinei nuosavybei: teisės ir jų rūšys

Autorių teisės

Pagrindinė problema, su kuria susidurs autorių teisių turėtojai, yra plati, nepriklausoma ir savarankiška autorinių daiktų gamyba rinkoje tais būdais, kurie negali būti aptikti, apsaugoti ar sukontroliuoti. Norėdami apsaugoti savo teises, jie privalės internete stebėti trimačiams objektams spausdinti naudojamų skaitmeninių failų platintojus ir atitinkamai juos įspėti dėl galimo autorių teisių pažeidimo.

 

Patentų teisė

Patentinių teisių pažeidimas gali egzistuoti, jei pažeidžiamas produktas bus laikomas, naudojamas ar siūlomas potencialiems pirkėjams pirkti. Tačiau tai nėra taikoma produktams, kurie buvo pagaminti ne komerciniams tikslams. Gerai aprašytas patentas bus pakankamai tvirtas pagrindas, kad apsaugotų patento teisių turėtojo teises. Šiuo atveju patento aprašymo turinys turi labai didelę reikšmę, todėl rekomenduotina kreiptis į patentų specialistus, intelektinės nuosavybės specialistus.

 

Dizaino teisė

Tas pats principas kaip ir patentinių teisių atveju galioja ir teisių į dizainą pažeidimams. Norint apsaugoti teises į dizainą, vertėtų prieš pritaikant produktą komerciniais tikslais ar paskelbiant jį viešai:

  • kreiptis dėl pramoninio dizaino registracijos, kuri apsaugo estetines (vizualiniai aspektai: forma, konfigūracija ir ornamentika) produkto savybes;
  • užtikrinti, jog prieš atskleidžiant kam nors informaciją apie dizainą, yra pasirašytos konfidencialumo sutartys;
  • kompanijoms patartina į gaminamus produktus inkorporuoti „autentifikacijos mechanizmus“, pavyzdžiui, pasinaudojant prekių ženklu žymint prekes ar apsaugine spauda ant pakuočių,  įsigyjant autentiškumo sertifikatus;
  • edukuoti ar net įspėti savo klientus, potencialius produktų vartotojus apie nenukopijuoto produkto naudą ir iš to logiškai atsirandantį kokybės garantą.

 

Prekių ženklų teisė

Kada prekių ženklai egzistuoja kaip spaudas ant trimačių objektų, nukopijuojamų, naudojant 3D technologiją, yra rizika, kad objektą kopijuojantis asmuo pažeis to prekių ženklo teisių turėtojo teises. Tad prekių ženklo turėtojui rekomenduotina įregistruoti savo prekių ženklą.

 

Komercinės paslaptys

  • Organizacijoms, prieš pradedant naudotis 3D spausdinimo paslaugomis išorėje, rekomenduotina turėti konfidencialumo susitarimus su 3D spausdinimo paslaugas teikiančiomis organizacijomis ir dar labiau atkreipti dėmesį į jų turinį;
  • Organizacijoms, esančioms potencialiais intelektinės nuosavybės teisių pažeidimų subjektais, santykiuose su savo darbuotojais patartina atnaujinti susitarimus, dar labiau detalizuojant konfidencialios informacijos turinį, pareigas bei griežtinant jų nesilaikymo pasekmes.

 

Autorius: Erikas Saukalas, METIDA Partneris, Advokatas, Prekių ženklų ir dizaino teisės departamento vadovas

Dalintis

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Spausdami sutinku ar toliau naršydami svetainėje, Jūs sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Daugiau informacijos.

blank

Palauk! Dar neišeik...

X

Palik savo kontaktus ir gauk nemokamą konsultaciją!