Tarptautinė praktika dėl intelektinės nuosavybės

Europos Bendrasis Teismas

Vaizdinis prekių ženklas „ROMEO HAS A GUN BY ROMANO RICCI“ ir žodiniai prekių ženklai „NINA RICCI“ ir „RICCI“ – klaidinamai panašūs

2016 m. rugsėjo 15 d. Europos Bendrasis Teismas (aštuntoji kolegija) išnagrinėjo bylą Nr. T-358/15 dėl Europos Sąjungos vaizdinio prekių ženklo „ROMEO HAS A GUN BY ROMANO RICCI“ ir ankstesnių žodinių Europos Sąjungos prekių ženklų „NINA RICCI“ ir „RICCI“ klaidinamo panašumo. Fizinis asmuo Arrom Conseil Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybai (EUIPO) pateikė paraišką registruoti vaizdinį prekių ženklą „ROMEO HAS A GUN BY ROMANO RICCI“, tačiau kompanija PUIG France SAS padavė protestą dėl minėto prekių ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia. Protestas buvo grindžiamas ankstesniais ES žodiniais prekių ženklais „NINA RICCI“ ir „RICCI“. 2014 m. sausio 25 EUIPO Protestų skyrius atmetė protestą, nes nusprendė, kad lyginamieji prekių ženklai nėra klaidinamai panašūs. Ankstesnių ženklų savininkas nesutiko su tokiu Protestų skyriaus vertinimu ir apskundė šį sprendimą EUIPO Apeliacinei tarybai.

Lyginamieji prekių ženklai:

NINA RICCI

RICCI

prieš

Pirmoji EUIPO Apeliacinė taryba 2015 m. kovo 26 d. patenkino apeliaciją ir panaikino Protestų skyriaus sprendimą ir iš dalies panaikino prašomo įregistruoti prekių ženklo registraciją. Apeliacinė taryba nusprendė, kad ženklai yra vizualiai ir fonetiškai panašūs, nes ankstesnis prekių ženklas „RICCI“ yra pilnai inkorporuotas į protestuojamą prekių ženklą. Semantiškai prekių ženklai buvo pripažinti irgi panašiais bent tiems vartotojams, kurie ankstesnį prekių ženklą „RICCI“ suvoktų kaip vardą.

Su tokiu Apeliacinės tarybos sprendimu protestuojamo prekių ženklo savininkas nesutiko ir minėtas sprendimas buvo apskųstas Europos Bendrajam Teismui.

Europos Bendrasis Teismas apeliacinį skundą atmetė ir paliko galioti Apeliacinės tarybos sprendimą, kuriuo lyginamieji prekių ženklai buvo pripažinti klaidinamai panašiais. Atsižvelgiant į visus samprotavimus, buvo konstatuota, jog Apeliacinė taryba teisingai nustatė, kad lyginamieji prekių ženklai yra klaidinami panašūs vizualiai ir fonetiškai dėl pilno ankstesnio prekių ženklo „RICCI“ atkartojimo protestuojamame prekių ženkle, o kiti protestuojamo prekių ženklo elementai nėra pakankami, kad būtų galima konstatuoti lyginamų prekių ženklų nepanašumą. Dėl semantinio panašumo buvo konstatuota, kad anglų kalbą suprantantys vartotojai protestuojamą prekių ženklą suvoks kaip nuorodą į žmogų Romano Rici, kuris yra kūrybinio darbo „Romeo has a Gun“ autorius. Kad jis yra autorius sustiprina tai, kad yra panaudotas prielinksnis „by“ ir tai, kad kūrybinio darbo pavadinimas yra prieš autoriaus pavadinimą. Atsižvelgus į tai, buvo padaryta teisinga išvada, kad lyginamieji prekių ženklai kels panašias semantines asociacijas tiems vartotojams, kurie ankstesnį prekių ženklą „RICCI“ irgi susies su vardu. Teismas patvirtino, kad egzistuoja suklaidinimo tikimybė, atsižvelgus į vizualų, fonetinį ir semantinį ženklų panašumą, tuo labiau – prekių tapatumą. Todėl protestuojamo prekių ženklo savininko apeliacinis skundas buvo atmestas ir buvo paliktas galioti Apeliacinės tarybos sprendimas.

Europos Bendrasis Teismas

Vaizdinis prekių ženklas „MERLIN’S KINDERWELT“ ir žodinis prekių ženklas „KINDER“ – nėra klaidinamai panašūs

2016 m. rugsėjo 20 d. Europos Bendrasis Teismas (trečioji kolegija) išnagrinėjo bylą Nr. T-566/15 dėl vaizdinio Europos Sąjungos prekių ženklo „MERLIN’S KINDERWELT“ ir žodinių Italijos nacionalinių prekių ženklų „KINDER“, klaidinamo panašumo. Kompanija Excalibur City s.r.o. Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybai (EUIPO) pateikė paraišką registruoti vaizdinį prekių ženklą „VICHY MERLIN’S KINDERWELT“, tačiau kompanija Ferrero SpA padavė protestą dėl minėto prekių ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia. Protestas buvo grindžiamas ankstesniais Italijos nacionaliniais žodiniais prekių ženklais „KINDER“. 2014 m. gegužės 26 EUIPO Protestų skyrius tenkino protestą ir pripažino šiuos ženklus klaidinamai panašiais. Užprotestuoto prekių ženklo savininkas šį sprendimą apskundė EUIPO Apeliacinei tarybai.

Lyginamieji prekių ženklai:

KINDER

prieš

Pirmoji EUIPO Apeliacinė taryba 2015 m. liepos 16 d. atmetė apeliaciją ir paliko galioti Protestų skyriaus sprendimą. Taryba konstatavo, kad dominuojantis protestuojamo prekių ženklo elementas yra žodinis elementas „KINDERWELT“, o atsižvelgus į tai, kad jame pilnai atsikartoja ankstesnis prekių ženklas „KINDER“, lyginamieji ženklai yra vizualiai ir fonetiškai panašūs. Kadangi tiek ženklai, tiek ir paslaugos, kurioms ženklai yra registruoti, yra panašios, todėl egzistuoja suklaidinimo tikimybė.

Toks Apeliacinės tarybos sprendimas protestuojamo prekių ženklo savininko netenkino, todėl minėtą sprendimą jis apskundė Europos Bendrajam Teismui.

Europos Bendrasis Teismas protestuojamo prekių ženklo savininko ieškinį patenkino ir panaikino Apeliacinės tarybos sprendimą. Teismas konstatavo, kad Apeliacinė taryba klaidingai nustatė protestuojamo prekių ženklo dominuojančius ir skiriamuosius elementus ir todėl neteisingai įvertino lyginamųjų prekių ženklų klaidinamą panašumą. Teismas įvertino skiriamuosius ir dominuojančius ženklų elementus ir konstatavo, kad nors vartotojai žodį „Merlin‘s“ gali asocijuoti su simboliniu „Merlino legendos“ personažu, tačiau tai jokiu būdu nedaro šio elemento neturinčiu skiriamojo požymio. Lyginamųjų prekių ženklų sukuriamas bendras suvokimo įspūdis yra pakankamai skirtingas. Atsižvelgus į tai, kad sutampantis elementas „KINDER“ yra tarp dalies „Merlin‘s“ ir „Welt“, ženklai nėra nei vizualiai, nei fonetiškai panašūs. Kadangi žodžiai „KINDER“ ir „KINDERWELT“ yra vokiški terminai, neturintys jokios prasmės italų kalboje, todėl semantinis ženklų palyginimas šiuo konkrečiu atveju yra nereikšmingas. Taigi, atsižvelgus į visus samprotavimus, Europos Bendrasis Teismas konstatavo, kad lyginamieji prekių ženklai nėra klaidinamai panašūs, todėl neegzistuoja suklaidinimo tikimybė. Apeliacinės tarybos sprendimas buvo panaikintas ir prekių ženklo „MERLIN’S KINDERWELT“ registracija palikta galioti.

 Parengė advokato padėjėjas, vyresnysis teisininkas Mykolas Jakutis

Informuojame, jog šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau apie slapukus skaitykite čia. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.